Nejčastější dotazy

Jaký je doporučený věk ženy ?

Nikdy neni pozdě začít. Mohendžodáro je doporučeno ženám každého věku. Zvládnou ho slečny v 17 letech stejně dobře jako i ženy, kterým je přes 60. Důležité je vždy řídit se tím, co mi říká moje tělo.

Mám drobné zdravotní obtíže, můžu cvičit Mohendžodáro ?

Ano. Techniky jsou vedeny zkušenou lektorkou. Obecně platí pravidlo, není -li mi něco příjemné, zvolním tempo. A poradím se o dalším postupu s lektorkou. Jinak Mohendžodáro má přiznivý vliv právě i na nejrůznější zdravotní obtíže, viz odkaz O Mohendžodáru- účinky.

Je doporučený minimální a maximální čas pro dynamiku pánevního dna, či počet opakování asán, když cvičím doma sama ?

Ne. Je velmi důležité udělat si na sebe čas a vymezit klidný prostor, nejlépe cvičit bez hudby. Ponořit se do sebe, zklidnit dech, a nejprve se nějakou dobu věnovat dynamice p.dna. Poté přejít k asánám. Jak dlouho budu cvičit, či kolikrát budu opakovat asány "vyřeší" můj pocit, moje intuice. Někdy navíc mohu cvičit v rychlejším tempu, jindy třeba úplně pomalu meditativně. Energie mě povede.

Je nutná vždy relaxace ?

Tak jako po práci potřebujeme odpočinek, spánek, relaxaci, tak i svaly pánevního dna pracovaly, takže potřebují ralaxaci. Opravdu nepodceňujte důležitost relaxace, jinak vás cvičení nepustí dál. Navíc relaxace je právě prostor a čas, kdy naše tělo zaznamená a uloží změny, které cvičením nastaly.

Co mám dělat, když se při práci s dechem cítím předýchaná, objeví se točení hlavy ?

To je naprosto normální, že se to děje. Tento způsob práce s dechem a pánevním dnem je pro nás jiný, nový, tělo má najednou velký příval energie, na kterou není zvyklé. Není nutné to vzdát a ihned ukončit cvičení, ale jen zvolnit intenzitu cvičení a dechu. A také hodně pít.

Můžu praktikovat jen cvičení asán bez meditací ?

Samotné asány bez meditací nemají plnohodnotný účinek, stejně tak jako meditace bez cvičení asán. Obě tyto části mají stejně velkou důležitost.

Můžu cvičit Mohendžodáro v době, kdy menstruuji ?

Tím, že praktikujeme tantra-jógu, cvičíme Mohendžodáro a meditujeme, učíme se zároveň vracet ke svému tělu a poslouchat a řídit se jeho impulsy. A proto i v době menstruace, ženy, řiďte se svými pocity a impulsy, které vysílá vaše tělo. Obecně není zakázáno cvičit Mohendžodáro i v době menstruace.